Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Derecik sınır kapısı için protokol imzalandı
10 Haziran 2014 Salı 14:35

Derecik sınır kapısı için protokol imzalandı

Derecik Sınır Kapısı'nın açılması için bir araya gelen Hakkâri Valisi Yakup Canbolat ile Hevlêr Valisi Nevzad Hadi müzakere görüşmelerinde bulundu.

Derecik Sınır Kapısı'nın açılmasıyla ilgili önemli bir adım atıldı. Hakkari Valisi Yakup Canbolat ve beraberindeki heyet, açılış için sınıra gelirken, belde halkı da bölgeye akın etti.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Derecik Beldesindeki bu tarihi anı yıllardır beklediklerini söyleyen köylüler, bugün köylerinde tarihi bir bayram yaşandığını ifade ederek, kapının bir an önce açılmasını istediler. Vali Canbolat, köylülerle tek tek tokalaştıktan sonra beraberindeki heyet ve köylülerle sınır kapısının açılacağı bölgeye gelerek halkın taleplerini dinledi.

Sınırı geçerek beldeye gelen Erbil (Hevlêr) Valisi Nevzad Hadi ve beraberindekilerini Hakkari Valisi Yakup Canbolat, Hakkari il koordinasyonu ve Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Şemdinli Kaymakamı Adem Ünal, Derecik Belediye Başkanı Ekrem Çetinkaya, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Mehmet Okkan, Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, Hakkari İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan karşıladı.

1-329.jpg

Vali Canbolat, bölgeye gelen Erbil Valisi Nevzad Hadi ile askeri karakola giderek bir süre görüştü. Burada sınır kapısının açılmasıyla ilgili görüşmelerde bulunan valiler Canbolat ve Hadi, alınan kararlar doğrultusunda müzakerede bulundu. Görüşmenin ardından Canbolat, Hadi ve beraberindekiler yürüyerek sınır kapısının açılacağı bölgeye geldiler.

Valilerin müzakere görüşmeleri sırasında sınırın her iki yakasındaki akrabalarını görmek için alana gelen vatandaşlar ise yakınlarıyla görüşmenin ve hasret gidermenin mutluluğunu yaşadı. Bölgeyi kontrol eden her iki vali ve beraberindekiler daha sonra öğle yemeği için Derecik Belde Belediye Başkanı Ekrem Çetinkaya’nın evine konuk oldular.

Daha sonra Derecik Belde Belediye başkanlığında gazetecilere açıklamalarda bulunan ve Kürtçe konuşan Erbil Valisi Nevzad Hadi; “Bizi burada karşılayan Hakkari Valisi ve beraberindekiler bizi burada ağırladıkları için kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Bizim hükümetimiz başbakanı ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının Ankara’da yapmış olduğu toplantıda Hakkari bölgesinde açılacak olan sınır kapıları için almış olduğu karar sonrası burada bir sınır kapısı açmış olacağız. Böyle bir toplantının daha önce olması gerekiyordu fakat yapılan seçimden dolayı bugüne ertelendi. Bizim toplantımız sınır kapısının açılacağı noktanın belirlenmesi ve yerin belirlenmesine yöneliktir. Her iki tarafta yapılan toplantıda ve alınan karar neticesinde “Zet köyü’nde” bulunan noktada olacağına karar verdik. İnşallah yapılacak çalışmalar sonrası alt yapı ile ilgili gereken çalışmalar yapılacaktır. Açılacak kapı her iki ülkede bulunan halkın çıkarları ve her iki ilin çıkarları yönünde olacaktır. Emeklerinden dolayı herkese çok teşekkür eder ve şükranlarımı sunarım. Bizi bu şekilde ağırlayıp misafir ettikleri için çaba sarf ettiler. Gerçekten bu tarihsel bir rüyadan gelen bir kazanım olarak görüyor ve halkın çok eskiden beri bekledikleri bir kazanım olarak görmekteyiz. Bu halk her iki devletten işlerin daha kolaylaştırılmayı ve onlara hizmet etmeyi bekliyorlar. İnsanlar geliş geçişlerinin seyahat, ziyaret ve ticaret mi yönündeki giriş çıkışlarını sağlayacak. Onun için başta sayın Hakkari valisi ve tüm halka teşekkür ediyorum. Gerçekten Tarihi ve büyük bir kazanımdır” dedi.

2-206.jpg

Hakkari Valisi Yakup Canbolat ise, “Bugün yaptığımız toplantı neticesinde sayın Erbil Valimiz, bizim halkımıza bizim insanımıza da çok kıymetli müjdeyi vermiş oldu. Bende Hakkari valisi olarak bugün alınan kapı kararının her iki ülke vatandaşlarımıza önce dostluğu, kardeşliği, akrabalığı sonra ticareti getirmesini huzur ve refahı getirmesini temenni ediyorum. 10 gün oldu Hakkari’ye geleli. Bize bir müjdeli haber verin demiştik. O müjdeyi bugün bize verdi. Ne kadar sevinsek yeridir. Ben müteşekkirim kendisinin ilgi ve alakasından dolayı. Bu kapı mutlaka bizi bizlere gönülden gönüle bağlayacaktır. Ondan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu kapı bizim aramızda dostluğu, kardeşliği, akrabalığı ve birbirimize ticari, sosyal ve kültürel münasebetlerimizi kuvvetlendiren bir kapı olacaktır. Her iki ülke vatandaşlarımıza da hayırlı olmasını temenni ediyorum. Böyle bir kararın altında imzamın olmasından olacağından dolayı da gurur duyuyorum. Hakkari ilimize de Erbil ilimize de hayırlar getirmesini de temenni ediyorum. Sayın Erbil valisinin bu yaklaşımından dolayı kendisine çok teşekkür ederim. Bundan sonrada teknik heyetlerimiz çalışıp bugün ki mutabakatı hazırlayacaklar ve bundan sonra da her iki ülkede gereğini yapacaktır. Umurlu hattından artık Erbil ile olan sınır kapımız açılmış olacak. Bugün ki görüşmelerimiz nerden olacağına karar verilecekti. Bugün itibariyle bu karar verilmiş oldu. Derecik Umurlu üzerinden kapımız açılmış olacak. Ülkemize ve Irak’a da hayırlı olmasını temenni ediyorum. Buna katkıda ve aramızda bulunan milletvekilimiz, hükümetimize, Sayın Başbakanımıza, Gümrük Ticaret Bakanımıza ve bugün yer tespiti konusunda önemli bir karar veren Irak Erbil Valimize çok teşekkür ediyor hayırlı uğurlu olsun”diye konuştu.

3-136.jpg

Daha sonra her iki vali kendi aralarında protokol defterini imzalayarak hayırlı olmasını dilediler.

Hakkari il Koordinatörü ve Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün ise, “1950 yılından beri uğraşılan bir konu ve 2007’den buyana da Ak Parti hükümetinin bakanlarımız gem Gümrük ve Ticaret Bakanımız hem de Dışişleri Bakanımızın takip ettiği bir konu. Ancak Irak genel hükümeti bu konuda karar vermediği için sınır valiler arasındaki mutabakatla protokolle bu kapı açıldı. Bu konuyu da ben Hakkari koordinatörü olduğum zaman Hakkari’deki vatandaşlarımızın bir öncelikli talebiydi. Bizde bunu sayın Başbakanımıza taşıdık. Sayın Başbakanımızda buna duyarlılık gösterdi ve bununla ilgili çalışma başlattı. 25 Mart tarihinde bununla ilgili üst düzey bir protokol imzalamıştı ve bugünde yer ile ilgili protokol imzalanıyor. Bu yörenin en büyük çözümü, ticaretin gelişmesi ve buradaki kapıların açılması havaalanının yapılması onu birbirine bağlayan otobanların yapılması ve Kuzey Irak halkıyla bizim Türkiye insanının arasındaki ticari ve gönül köprülerine ve birbirine kardeşlik köprülerine atılan bir kapı olacaktır. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ama özellikle Sayın Başbakanımıza minnettarlığımı belirtiyorum. Çünkü bunun minneti olmasaydı belki bugünleri de daha geç görürdük. Karşı hükümetin merkezi bu konuda bir türlü adım atmıyordu. Onun içinde yöntem olarak ta bu yöntemi seçti. Onun için tekrar ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Daha sonra Vali Canbolat, ziyaret anısına Erbil Valisi'ne duvar saati hediye etti. (Yüksekova Haber)

vali.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Derecik Belediyesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 04384613281 | Faks : 04384613281 | Yazılım: Yüksekova Production